Záhrada CNK – priestor pre všetkých (aj chlpatých a štvornohých)

Ako v každej záhrade, či už letnej alebo zimnej, aj v tej našej Záhrade CNK to prekypuje životom. Počas dňa sa tu vystriedajú rôzne druhy návštevníkov a návštevníčok – od mamičiek s malými deťmi, cez študentskú mládež až po roduverných banskobystričanov. Pravidelní zákazníci a zákazníčky však už dobre vedia, že v Záhrade, hlavne v lete, za šuchotu lístia pod chladnými tieňmi ovocných stromov, sa veľmi páči aj našim chlpatým či opereným kamarátom. 

Ranná návšteva Záhrady je pravidelne sprevádzaná kikiríkaním kohúta z vedľajšieho dvora. Okrem kikiríkania sa občas stane aj to, že sa k nám zatúla nejaká tá sliepočka či králik. Natrafiť môžete dokonca aj na morské prasiatka, ktoré sa z času na čas venčia v skalnatej ohrádke pri petangovom ihrisku. Vrabce, drozdy či iné spevavé vtáky, ktoré sa rady na striedačku s deťmi osviežujú vo vodnej fontáne, rovnako ako aj malé žabky – kunky, ktoré večer uskakujú spopod našich nôh, už len podčiarkujú životaschopnosť a lokálnu biodiverzitu záhradného parku uprostred mesta.

V Záhrade sa páči aj domácim miláčikom – tým Vašim, ale aj tým našim. V zadnej časti záhrady pri komunitnej dielni môžete naraziť na krásnu čierno-bielu Zoru – fenku, ktorá je vždy v sprievode nášho technika Christoffa. Na prvý pohľad sa môže zdať, že sa nechce veľmi kamarátiť a radšej pozoruje dianie okolo seba spod stola či lavičky, no netreba sa jej báť, po čase sa vie aj osmeliť. Občas ju môžete vidieť, ako sa šantí spolu so Sael – pokojnou a rozvážnou chlpatou dámou nášho technika Milana a dramaturgičky Kristíny. Trojicu našich štvornohých „ladies“ uzatvára maznáčik našej produkčnej Rebči –  malá ryšavá Alaska. Aj keď sa s nami títo chlpáči kamarátia, nemôžeme zaručiť, že sa budú kamarátiť aj s vami. Preto vás prosíme, aby ste si túto dobre mienenú radu vzali k srdcu a bez predchádzajúceho upozornenia a súhlasu od majiteľa či majiteľky zvieratko nehladkali, neškrabkali a hlavne nekŕmili. 

Samozrejmosťou pri návštevách „našich“ domácich zvieratiek je to, že sú vždy pod dozorom a/alebo na vôdzke, a po venčení je za nimi vždy poupratované. To isté očakávame od komunity ľudí navštevujúcich Záhradu so svojimi zvieracími miláčikmi. Či už ste si prišli vychutnať svieži drink s priateľmi alebo koncert vášho obľúbeného interpreta, radi by sme vás požiadali, aby ste brali ohľad na ostatných ľudí (prípadne ich domáce zvieratá) a priestor, v ktorom sa nachádzate. 

Teší nás, že podporujete kultúru, utužujete sociálne väzby a zapájate sa do aj ekologických podujatí a projektov práve v Záhrade – Centre nezávislej kultúry. Ďakujeme, že ste nám už skoro 12 rokov verní a veríme, že každá vaša návšteva (či už s domácim zvieratkom, alebo bez) vás presvedčí o tom, že sa sem oplatí vrátiť!