Event detail
The Valentines /CZ/ + Papyllon // Festival AZYL SHORTS 2023
Date 18. 10. 2023
Time 19:00
Venue Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

Otvorenie filmového festivalu AZYL bude tradične sprevádzať výborný dvojkoncert. Tentokrát sa tejto úlohy zmocnia alternatívne kapely Papyllon a ich hostia The Valentines z Českej republiky.

Kapela Papyllon vznikla v roku 2010 a patrí k stabilným pilierom Slovenskej hudobnej scény. Posledný album s eponymným názvom vyšiel v roku 2017 a získal si priazeň kritikov aj verejnosti. Neskôr kapela pod holandským vydavateľstvom TCBYML vydala tri single, ktoré rotovali v domácich aj zahraničných rádiách. Pätica má za sebou dobrodružné, ale úspešné turné po východnej Európe a Pobaltí. V minulosti sa koncertne predstavila aj na festivaloch Rock for People, Grape, Sharpe či Bush. Zostavu tvorí spevák Bohuš Hajduch, bubeník Lukáš Lacko, basák Jakub Pastorák, gitarista Juraj Šoltis a gitarista a producent Richard Rác.

The Valentines sú indie popová formácia pôvodom z Hradce Králové. Zostavu tvoria Honza Doležal (vokály, basa), Ondřej Čepek (gitary, syntetizátory) a Matěj Novotný (bicie). Vznikli v roku 2017 a časom sa od tvrdších gitarových riffov presunuli k mixu súčasného indie popu a zvuku osemdesiatych rokov. Na konte majú niekoľko singlov a EP. V tvorbe nájdeme ozveny The Cure, Bowieho i Tears For Fears. Tieto zvukové inšpirácie moderne prepracovávajú a požičiavajú im svoju osobitosť a individualitu. Ich tvorba sa pohráva s kontrastom veselo znejúcích inštrumentálnych pasáží s podstatne temnejšími textami. „Hrajeme veselé písničky o smutných věcech,“ vravia o svojej tvorbe The Valentines. V roku 2021 sa prebojovali do národného kola Eurovision Song Contest a minulý rok si zahrali na jednom z najväčších českých festivalov - Rock for People.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Festival AZYL SHORTS 2023 z verejných zdrojov podporil Audiovizuálny fond, Nadácia SPP a International Visegrad Fund.