KONCERTY V ZÁHRADE - LETO 2022

V Záhrade – Centre nezávislej kultúry sa ako každé leto aj tento rok odohrá množstvo jedinečných koncertov rôznych žánrov. Záhrada domácim aj zahraničným umelcom a rezidentom po celý rok priestorovo ponúka okrem veľkej viacúčelovej divadelnej sály menšej sály Z2 v blízkosti priestorov kníhkupectva ArtForum aj svoj záhradný park, kde sa počas letných mesiacov pravidelne konajú (nie len) hudobné podujatia v skvelej atmosfére pod holým nebom. Na aké sa môžete tešiť tento rok?

V prvý letný mesiac sa môžete tešiť na tri koncerty: v pondelok, 6. júna, to boli Oskar Rósza a Ondrej Krajňák s ich projektom Partnership Unlimited. V klubovej atmosfére sa toto zoskupenie predstavilo ako komorné kvarteto, ktoré doplnili Oskar Török a Emil Frátrik. V sobotu, 11. júna, v rámci festivalu Nu Jazz Days zavítal do Záhrady tirolský hudobník Manu Delago, ktorý je nielen jedným z najlepších svetových hráčov na hang (raritný švajčiarsky perkusný nástroj), ale aj inovátorom, ktorý dokáže citlivo skombinovať klasiku s elektronikou aj world music. Jún uzavrie slovensko-česká formácia Nina Rosa koncertom v piatok, 24. júna. Tešiť sa môžete na nevšednú vynaliezavosť, zvukové experimenty a hudobnú rozmanitosť.

Júl započne v piatok, 1.7., koncertom Kubo Ursíny & Modrý vrch. Kubo Ursíny je hudobníkom a filmárom, ktorý sa stará sa o zachovanie odkazu piesní svojho otca, ktorého tvorba je súčasťou nášho národného kultúrneho dedičstva, no okrem tejto záslužnej činnosti sa venuje aj vlastnej hudobnej tvorbe. V piatok, 15. júla, v Záhrade zaznie koncert skupiny Space Cats, ktorých hudba je prierezom rôznych elektronických žánrov, ktoré členovia kapely obľubujú a interpretujú naživo cez bicie, basy a syntetizátory. Júlové hudobné leto v Záhrade bude pokračovať koncertom významnej blues-gospel-soul kapely z West Virginie Carpenter Ants, ktorá má za sebou viac ako 3 000 predstavení za viac ako tri desaťročia. Táto skupina, ktorá odohrá svoj koncert v novej zostave, vytvorila jedinečnú a nadčasovú zmes Appalačskej duše. Júl uzavrie svojim koncertom v piatok 22.7. známa slovenská skupina Para. Tá pôsobí na slovenskej hudobnej scéne už 22 rokov a na svojom konte má 6 albumov, 2 DVD a momentálne najnovší album Našou Krajinou.

Na sklonku leta v auguste sa môžete tešiť na koncert rakúskej speváčky známej ako OSKA, a to v piatok, 5.8. Speváčka, vlastným menom Maria Burger, vyrastala vo veľkej rodine, kde hudba znela z každej miestnosti domu. Na jej koncerte zaznie indie-pop plný osobných výpovedí odkazujúcich na neistotu doby, v ktorej žijeme. V piatok, 12. augusta, budete môcť počuť, a možno si aj zatancovať, na drum and bass hudbu počas Signall_FM DJ session v Záhrade. Nedeľný koncert 14. augusta, ktorý je súčasťou série podujatí PRIDEme občianskeho združenia Saplinq, bude zas trochu intímnejší, komorný a poetický, akou je aj hudba interpreta známeho ako Mário Boa. Ten sa predstaví spolu s miestnymi hudobníkmi – basgitaristom Martinom Žiakom a klávesistom Tomášom Findrom. Po siedmych rokoch sa na scénu vracia alternatívno-rapová kapela Zlokot, ktorá svoj koncert v Banskej Bystrici zahrá v piatok, 19. augusta, v zložení Lyrik H, Erik Horák, Stanka Apfelová a Ema Kakarová.

Za zmienku určite stoja aj septembrové koncerty, a to konkrétne v sobotu, 3.9., kedy počas tohtoročného festivalu Kreπ, ktorý už od roku 2018 oslavuje a prezentuje perfomance každého druhu, odohrá koncert FVLCRVM - slovenský producent, skladateľ, inštrumentalista, spevák a DJ. Jeho živé vystúpenia búrajú bariéry medzi DJ setom a živým predstavením, takže aj na úplnom konci leta sa bude na čo tešiť. Do jesene nás vovedie svojim koncertom v sobotu, 24. septembra speváčka Timea, ktorej moderná a ľahko počúvateľná tvorba určite poteší nie len ušné bubienky, ale aj dušu. 

Okrem týchto jedinečných podujatí sa v Záhrade pravidelne budú konať aj obľúbené BreakIt! Sessions. V júni to bude v sobotu, 18.6. a v júli vám lokálni DJi zahrajú v piatok, 8.7..

Veríme, že si z tejto pestrej ponuky hudobnej produkcie vyberú to svoje pravidelní i noví návštevníci Záhrady – Centra nezávislej kultúry. Samozrejme, okrem koncertov Záhrada ponúka aj pestrý divadelný, tanečný či rôzny iný program, ktorý môžete nájsť na www.zahradacnk.sk/program, ako aj bežné posedenie v príjemnej atmosfére v kaviarni či v záhradnom parku s fontánou. 

Lístky na jednotlivé hudobné podujatia v Záhrade nájdete na portáli www.tootoot.fm.

Tešíme sa na Vašu návštevu!

Podujatia v Záhrade z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.